Prohlášení Vodní záchranářské služby Karlovy Vary

By | 6.6.2013

Prohlášení Vodní záchranářské služby Karlovy Vary o.s. k průběhu výběrového řízení a reakce na článek v Karlovarském deníku ze dne 4.6.2013

Vodní záchranářská služby Karlovy Vary je pobouřena a znechucena výroky zastupitele pana Vladimíra Krále, tak jak uvádí ve svém rozhovoru pro Karlovarský deník dne 4.6.2013. Níkdy jsme neměli potřebu tuto problematiku výběrového řízení jakkoliv medializovat, ale v rámci zachování dobrého jména naší organizace jsme nuceni na tento článek reagovat a upřesnit některé výroky, které zde pan Vladimír Král uvádí.

V prvé řadě k průběhu výběrového řízení jako takového. Pravdou je, že vyřazení pana Ondřeje Darivčáka bylo zcela legitimní a oprávněné. Bohužel zde pan Král zapomněl uvést, že pan Darivčák nesplnil jen jeden požadavek na splnění kvalifikace a to – odborné reference týkající se předmětu díla, ale dále nedoložil kopii pojistné smlouvy a podklady dokazující zajištění spolupráce s Integrovaným záchranným systémem – Rychlou záchrannou pomocí. Informace k nejvyšší akreditaci pro výuku plavčíků, kterou má má dle svých slov pan Král, je mírně řečeno jedna velká lež. Dle požadavků, které si stanovilo město a které jsou mimo jiné i uvedeny ve Smlouvě o zajištění služeb vodní záchranné služby, která byla součástí příloh výběrového řízení se jednoznačně uvádí kvalifikace typu „Plavčík“. Tuto kvalifikaci vydávají pouze Akreditovaná školící střediska Ministerstva školství a tělovýchovy. Seznam těchto akreditovaných středisek s přesným uvedením rozsahu poskytovaných osvědčení je možné volně vyhledat na stránkách MŠMT. Bohužel pan Král žádnou takovou akreditaci k vydávání osvědčení na získání kvalifikace „Plavčík“ nemá a nikdy neměl.

Město postupovalo zcela v souladu s platnou technickou normou TNV – 94 9020-1 „Bezpečnost bazénů, koupališť a aquaparků – Část 1. Personální zajištění bezpečnosti návštěvníků.“. Tato norma ja závazná pro všechny provozovatele bazénů, koupališť a aquaparků, a zde se v termínech a definicích uvádí pouze kvalifikace „Plavčík“ a „Mistr Plavčí“. V této normě NIKDE nenajdete, že k personálnímu zajištění služeb vodní záchranné služby je možné využít kvalifikaci „Vodní záchranář se zaměřením na hladinovou službu“. Touto kvalifikací se celou dobu pan Král a ti kdo ho do tohoto výběrového řízení vmanipulovali oháněli.

Od počátku touto dezinformací zahlcoval úředníky města, výběrovou komisi a jak je vidět bohužel i média, která se mu podařilo přivést v omyl také.

Panu Královi nezbylo nakonec nic jiného než dobrovolně odstoupit, protože v opačném případě by se z výběrového řízení poroučel s pořádnou ostudou. Panu Královi je trapné vyjadřovat se k osvědčením, která vydává, protože kdyby se k nim měl vyjádřit, musel by přiznat, že nesplňují ani základní požadavky na zajištění provozu a bezpečnosti na žádném koupališti nebo bazénu, pro které tato osvědčení vydal.

Taktéž informace o tom, že pan Král má na tuto činnost živnost je mylná. Pan Král má potřebnou živnost již dávno zaniklou a jediný kdo tuto živnost získal je pan Darivčák. Zmiňovat to, že ji získal 5 dní před termínem ukončení výběrového řízení snad není pro dokreslení situace ani potřeba.

Jsme občanské sdružení, jsme parta lidí, kteří ve svém volnu o svých dovolených pracují s dětmi, učíme je plavat, potápět, základy první pomoci, pořádáme pro ně soustředění, prostě nám není lhostejné co a kde budou naše děti v tomto kraji dělat. Již v roce 2009 jsme se aktivně účastnili pomoci při povodních a i letos nás toto neštěstí nenechává chladnými a alespoň jsme poskytnuli humanitární pomoc přes Český červený kříž. Naše organizace čítá přes 70 členů a to, že na Rolavě působíme již několik let a doposud bez jediné stížnosti, bez jediného problému má pro nás daleko větší váhu a význam než osočování ze strany lidí, kteří o nás nevědí vůbec nic.

Závěrem bychom chtěli dodat, že členská základna Vodní záchranářské služby Karlovy Vary o.s. se důrazně distancuje od praktik, které jsou uváděny v nadpisu článku od pana Krále a jsme zklamáni faktem, kam až mohou politické zájmy určitých lidí zajít.

Vodní záchranářská služba Karlovy Vary o.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..